اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

تاثیر آفتاب بر بدن ما چیست؟

0

در معرض قرار گرفتن در برابر نور ملایم آفتاب هم از نظر روانی و هم از دیدگاه فیزیولوژیک سبب آرامش و تمدد اعصاب می شود و به سلامت انسان کمک می کند. نور آفتاب باعث تحریک گردش خون پوستی، افزایش تشکیل هموگلوبین (مهمترین فاکتور خون سازی بدن) و حتی کاهش فشار خون می شود. آفتاب نقش بسیار مهمی در جلوگیری و درمان بیماری نرمی استخوان یا راشیتیسم دارد و این امر مربوط به سنتز ویتامین D در سطح پوست به کمک نور آفتاب است. در درمان بیماری سل و برخی بیماری های پوستی، نقش بهبود عملکرد سیستم عصبی خودکار بدن و کاهش میزان ابتلا به عفونتهای گوناگون می شود. افزایش ضخامت و مقاومت مکانیکی پوست یکی دیگر از چندین تاثیر آفتاب است.

تاثیر آفتاب

اشعه های مضر آفتاب کدامند؟

اگر پوست بدن بیشتر از حد معین در برابر نور شدید آفتاب قرار گیرد، میتواند مشکلات زیادی برای پوست ایجاد کند که مربوط به اشعه های مضر آفتاب (اشعه فرابنفش و مادون قرمز) است. مضرترین اشعه موجود در آفتاب، اشعه فرابنفش (UV) است که به سه نوع B ،A و C تقسیم می شود.اشعه فرابنفش خورشید می تواند سبب تسریع و تشدید پیری پوست، بدتر شدن برخی از بیماریهای پوستی، بروز لکه های قهوهای و افزایش احتمال سرطان پوست شود. پس به غیر از ۱۵-۵ دقیقه تماس با نور آفتاب در ساعت اول صبح یا بعد از سه بعدازظهر، در بقیه زمان ها، باید پوست سالم را در برابر این اشعهٔ مضر آفتاب محافظت کرد.

تاثیر آفتاب بر پوست چیست؟

تاثیر آفتاب

به صورت کلی از نظر میزان آسیب پذیری پوست در برابر اشعه زیان بار فرابنفش آن را به شش نوع تقسیم بندی می کنیم: البته این تقسیم بندی بر اساس تماس به مدت ۳۰-۱۵ دقیقه در برابر آفتاب (در ساعت ۱۱ صبح تا سه بعد از ظهر) است.

نوع اول: این نوع پوست در برابر آفتاب به شدت میسوزد؛ ولی، برنزه یا تیره نمی شود. افراد دارای این نوع پوست اغلب موهای قرمز یا بلوند با پوستی روشن و دارای کک و مک هستند که بیشتر در ایرلند می شوند.

نوع دوم: این نوع پوست در برابر آفتاب به شدت میسوزد و کمی هم تیره و به سختی برنزه می شود. مردمان اروپای شمالی با پوستی روشن و موهای خرمایی و طلایی با چشمانی آبی بیشتر دارای این نوع پوست هستند.

نوع سوم: این نوع پوست دچار کمی سوختگی شده و به تدریه تیره می شود، مانند: مردم امریکای شمالی،

نوع چهارم: پوست گاهی میسوزد؛ اما، به راحتی تیره و برنزه می شود. افراد دارای این نوع پوست دارای پوستی گندمی و چشم و موی قهوهای هستند. مردم مناطق مدیترانهای و ایرانیان.

نوع پنجم: این نوع پوست در برابر آفتاب به هیچ وجه نمیسوزد و به راحتی تیره یا برنزه می شود که این برنزگی حالت ماندگار دارد. مانند: پوست مردم خاورمیانه و آسیا.

نوع ششم: این نوع پوست هرگز در برابر آفتاب نمیسوزد؛ ولی، سیاهتر می شود مانند سیاهپوستان و مردمان آفریقایی. افراد نوع اول تا سوم بیشتر در معرض خطر سرطان پوست هستند؛ همچنین افراد کشاورز، ملوانان، پلیس های راهنمایی رانندگی، کسانی که ورزش اسکی، فوتبال و کوهنوردی انجام میدهند،بیشتر در معرض خطر هستند.

ضد آفتابها و جلوگیری از تاثیر آفتاب

تاثیر آفتاب

از موادی به نام ضدآفتاب یا محافظ پوست (Sun Screens) که از نفوذ تاثیر آفتاب به قسمتهای عمقی پوست جلوگیری می کنند، استفاده می شود. البته جلوگیری از آثار اشعه آفتاب از راه داخلی تا حدودی با مصرف خوراکی ویتامین A، آسپیرین و برخی داروهای دیگر با مکانیسمهای متفاوت امکان پذیر است، که این روش حتماً باید با تجویز پزشک متخصصی انجام شود. در حال حاضر محافظت پوست در برابر آفتاب از راه خوراکی خیلی رایج نیست و حفاظت موضعی پوست از اهمیت بیشتری برخوردار است.

منبع:http://doctorteb.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری