اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

آشنایی با خواص شلغم از دیرباز تا امروز

0

زادگاه اصلی شلغم هنوز محقق نشده است، ولی به نظر میرسد که انسان قبل از تاریخ، خاصیت غذایی سبزی های ریشه ای را مثل، شلغم، هویج و ترب که به حالت وحشی می روییده است کشف کرده و آن را از زمین درآورده و در خاکستر داغ آتش می پخته و میخورده است. ما نیز در این مطلب از سایت دکتر طب برای شما از خواص شلغم مطلبی تهیه کرده و در اختیار شما می گذاریم.

 

 

خواص شلغم در دیرباز

خواص شلغم

بعد از عصر ماقبل تاریخ، پیشینیان به خوبی شلغم را می شناختند چنانکه شلغم در هندوستان قبل از هجوم آریاها معمول بود. تئوفراست که بین سالهای ۳۲۷ – ۲۸۷ ق. م. میزیست نام آن را در کتاب خود آورده است. پلین، گیاه شناسی معروف رم که در سالهای ۷۹ – ۲۳ قم. میزیست در کتاب خود دربارهٔ شلغم این طور می نویسد: «کشت شلغم خیلی رواج یافته و در بعضی جاها محضولی از آن به دست آمده است که وزن یک شلغم به بیست کیلو میرسد؟» دیوسسکوریدہ در نسخه های خود شلغم را تجویز می کرد و عقیده که شلغم برای شستوشوی پاهای افراد مبتلا به نقرس عالی داشت.

در خصوص خواص شلغم فورستوس در کتاب خود نوشته است: «من یک زن نجیبزاده چاق و پر صفرایی را که دچار نقرس شده بود با شلغم معالجه کردم، به این ترتیب که شلغم پخته را برش برش کرده و روی جاهای دردناک بدنش گذاشتم و چند روز این کار را تجدید کردم تا درد بکلی تمام شد.» تمام پزشکان قدیمی به خاصیت غذایی و دوایی شلغم معتقد بودند و همهٔ آنها حمام آب شلغم را به بیماران خود تجویز می کردند.

شلغم : آب، مواد سفیده ای، مواد چربی، هیدرات دو کربن، سلولز، و ویتامینهای A , B و همچنین مقدار کمی آرسنیک دارد. با تجربه ای که در شلغم کرده اند «رافانول» ” و یک اسانس زرد مایل به قرمز با طعم گس و بوی تند در آن پیدا کرده اند. شلغم دارای خاصیت میکروبکشی و تولید کننده خلط است، به همین علت است که شما باید شلغم را برای درمان آنژین، آسم، سیاه سرفه، ابسه، دمل، بیماری برفک و ترک خوردگی پوست مصرف مصرف شلغم در مورد درمان کم خونی نیز تجویز شده است، زیرا در افزایش گلبولهای قرمز خون خیلی موثر است.

 

 

نسخه هایی از خواص شلغم

خواص شلغم

یکی از خواص شلغم برای درمان انواع آبسه  است. یکی یا دو شلغم را در آب بپزید وقتی خوب پخته شد، آنها در سبزی خردکن بریزید و به صورت پوره در آورید و بعد آن پوره ها را در یک پارچهٔ نازک بریزید و تا گرم است روی آبسه بگذارید. اگر چندبار این کار را تکرار کنید بزودی آبسه شما سر باز کرده و خوب خواهد شد. این روش ساده را حتما امتحان کنید.

 

درمان کم خونی از مهمترین خواص شلغم

خواص شلغم

شلغم خام را پوست بکنید و به برشهای نازک و دراز تسمه مانندی در آورید و آن را در ظرفی ریخته و مقداری نمک و آب روی آن بریزید و بگذارید بماند تا تخمیر شود و به صورت شلغم شور درآید. بعد هر روز مقداری از آن را در سالاد سبزیهای خام و تازه بریزید و مصرف کنید. شلغم شور با سالاد سبزیهای خام باعث تقویت خون شده و هموگلوبین خون شما را زیاد میکند و برای درمان کم خونی مؤثر است.

 

 

درمان بیماری برفک از خواص شلغم است

خواص شلغم

یک یا دو شلغم را در آب بپزید و بعد از آنکه خوب پخته شد در سبزی خردکن له کنید و پورهٔ آن را تا گرم است روی جایی که دچار بیماری برفک شده است بگذارید و تا ممکن است مدت طولانی آن را  دارید، و هر روز چند بار این کار را تجدید کنید، خیلی زود بیماری برفک معالجه می شود.

 

 

معالجهٔ آسم از بارزترین خواص شلغم

خواص شلغم

وسط یک شلغم را گود کنید و داخل این گودی را پر از شکر کنید و مدتی بگذارید بماند، بعد وقتی به آب افتاد آن را با قاشق بگیرید و موقع حملهٔ آسم بخورید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری