اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

علل چاقی و عوامل ایجاد چاقی کدامند

0

افراد چاق باید بدانند که مهمترین علل چاقی آن ها چیست تا بتواند با استفاده از راه کارهای درست به درمان چاقی خود بپردازند. در این مطلب از سایت دکتر طب ما برای شما چند نمونه ار علل چاقی مهم را به صورت خلاصه توضیح مب دهیم تا اگر شما هم از این عوامل رنج می برید به دنبال راه کار باشید.

 

علل چاقی و عوامل آن

علل چاقی

همانطوری که می دانید چاقی در اثر فزونی انرژی دریافتی نسبت به مصرف انرژی ایجاد می شود. در حقیقت وزن بدن زمانی افزایش می یابد که انرژی وارده به صورت غذا بیش از صرف شده در فعالیتهای غیرارادی و ارادی باشد. وراثت، مسائل روانی و اجتماعی، عادات غذایی، روش زندگی و… از عواملی ایجاد کننده چاقی میباشند ولی تاکنون با وجود پیشرفتهای علمی شگرف و امکانات گسترده از جهت انجام ترانها بالینی هنوز عقاید یکسانی در قبال فرآیند دقیق علت چاقی در افراد مشابه از نظر سنین، جنسیت و دریافت انرژی مساوی ابراز نشده است.

ولی آنچه به اثبات رسیده این است که نیاز به انرژی با افزایش سن کاهش می یابد که در صورت عدم تعدیل انرژی در زمان حال، که در سالهای اینده حتی بدون تغییر در روش زندگی چه از بعد فعالیت بدنی و چه از بعد عادات غذایی و نوع موادغذایی مصرفی به تدریج افزایش وزن ظاهر خواهد شد.

به طور قطع چاقی علل متعدد و مختلفی دارد ولی هر علت درونی یا بیرونی که با اختلال در تعادل بین انرژی وارد شده به بدن و انرژی مصرفی و یا جذب و دفع مایعات و مواد مصرفی دیگر همراه باشد، افزایش وزن حاصل و به طور خزنده ای پیشرفت کرده و شهر وجودمان را به تصرف خود می آورد و بافتها و اندام های فعال و کارآمد بدن را یکی بعد از دیگری مورد تاخت و تاز قرار میدهد و فعالیت انها را کندتر و در نهایت وظیفه و عملکرد این واحدهای پرتلاش را منحرف یا کم اثر و خنثی می کند

علل  چاقی مختلف و رژیم غذایی مختلف

علل چاقی

با توجه به اینکه چاقی ها چند علتی بوده، همه انها را با یک روش و یا یک برنامه و رژیم غذایی نمی توان درمان کرد (قابل توجه افرادی که از رژیمهای غذایی دیگران استفاده می کنند). بنابراین هر فردی قبل از اینکه از روشهای کاهش مقدار مصرف موادغذایی جهت دستیابی به وزن موردعلاقه و ایده آل خود استفاده کند باید در درجه اول نوع و علل چاقی خود را مشخص و رخدادهای درونی را معلوم و همچنین با انجام آزمایش های لازم و ضروری محدوده پارامترهای بیوشیمیایی خون و ادرار خود را مشخص و سپس با توجه به همه عوامل تاثیرگذار، رژیم مناسبی را با صلاحدید متخصص و کارشناس تغذیه به مورد اجرا بگذارد، بدین طریق از عوارض و رخدادهای غیرقابل جبران پیشگیری به عمل آورده میشود.

 

 

 * عوامل ژنتیکی وارثی از علل چاقی

علل چاقی

با وجود نظرات علمی متنوع، متفاوت بودن نحوه افزایش وزن و چاقی در افراد جامعه، نقش مسأله ژنتیک را پررنگ می کند. تجربیات به دست آمده روی دوقلوهای یک تخمکی که از هر جهت شباهت ژنتیکی یکسانی دارند نشان داده که تحت تاثیر نوع تغذیه و بیش خواری، اضافه وزن مشابهی حاصل شده، حتی نحوه تقسیم بندی و محل تجمع چربی در هر دوی دوقلوها بطور یکسان  و یکنواخت می باشد.

بررسی دیگری که جالب به نظر میرسد عبارت است از نقش لاغری و چاقی پدر و مادر در چاقی فرزندانشان به طور مثال اگر پدر و مادر هر دو لاغر باشند تحت تاثیر عوامل متمایل چاق شدن در ۹ درصد فرزندان این قبیل والدین وجود دارد ولی اگر یکی چاق و دیگری لاغر باشد این امکان به ۴۱-۵۰ درصد فرزندان و اگر هر دو پدر و مادر چاق باشند، این مقدار به ۶۶-۸۰ درصد در فرزندان شان افزایش خواهد یافت.

همچنین مساله ژنتیک با محل تجمع چربی در اندام های مختلف نیز در ارتباط میباشد و در حقیقت شکل اندام افراد را به صورت فرم سیب (چاقی شکمی) یا به صورت گلابی (چاقی باسن و ران) یا چاقی فرم بوفالویی (چاقی نواحی بازو، کتف و پشت) تعیین می کند.

حدود ۲۵۰-۳۰۰ اختلال ژنتیکی شناسایی شده است که زمینه ارثی ابتلا به چاقی را فراهم می آورند. به همین علت است که برخی از افراد سریع تر از دیگر افراد همجنس و هم سن به چاقی مبتلا می شوند. برخی از اختلالات ژنتیکی عبارتند از:

 

 

* اختلالات متابولیکی و غدد درون ریز از علل چاقی

علل چاقی

تغییرات حاصل شده در عملکرد غدد درون ریز (کم کاری یا پرکاری آنها)، عدم تعادل در سوخت و ساز مواد مغذی دریافتی را به وجود می آورند که از جمله آنها: برداشتن بیضه یا تخمدان و یا نارسایی آنها از عوامل زمینه ساز چاقی می باشد. در خانمهایی به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شده اند، علاوه بر اختلال و کاهش یا قطع پریود ماهیانه رویش موهای زاید، چاقی نیز پیامد این موضوع بوده و می باید به موقع چاره اندیشی شود. این  افراد اساس زنانگی کمتری نسبت به دیگر زنان دارند و دمدمی مزاج میباشند. چاقی ناشی از این  سندرم بیشتر شبیه چاقی مردانه است.

کم کاری غده تیروئید که اغلب با میل زیاد به خواب، بی تحرکی و عدم فعالیت همراه بوده و با بیح وصلگی و عدم نشاط نمود پیدا می کند، موجبات حدود ۵- ۱۰ کیلوگرم افزایش وزن و تجمع مایعات را در بدن فراهم میسازد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری