اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

زیتون یک میوه خوراکی و دارویی بسیار مفید

0

در این مطلب از سایت دکتر طب از خواص و نکات مثبت میوه ی زیتون برای شما صحبت می کنیم.درخت زیتون مقام والایی دارد و در کتابهای مذهبی از آن به نیکی یاد شده است. سابقهٔ آن بسیار قدیمی است و آن را درخت عقل و دانایی میدانند و میگویند رب النوع عقل آن را در زمین کاشته است. شاخهٔ این درخت نشانهٔ صلح است و میگویند بعد از توفان معروف نوح، کبوتری، شاخه ای از این درخت را برای نوح آورد و نوح فهمید که آرامش برقرار شده است؛ و شاید به همین علت است که درقدیم در کلیسای کاتولیک ها روغن زیتون را برای تقدیسی پادشاهات به کار می بردند.

 

زیتون یک میوه ی خوشمزه ی گرمسیری

زیتون

زمین مناسب برای پرورش درخت زیتون زمین های گرم کنار دریای مدیترانه است به همین علت است که در یونان و ایتالیا و سواحل مدیتراته در کشورهای شمال افریقا و فلسطین این درخت از قدیم کاشته شده است. و امروز هم کشت آن ادامه دارد و محصول مرغوب و خوبی از آن به دست می آید که در سراسر عالم معروف است. درختاین میوه می تواند تا دو هزار سال عمر کند ولی به شرطی که سرما و یخبندان شدید آن را خشک نکند.

در ایران، منطقه ای که درختان زیتون ممتازی دارد، شهر منجیل بین رشت و تهران است، که امروز با تأسیس کارخانه های روغن گیری بخوبی از محصول  آن استفاده می شود ولی در صد سال قبل چنین نبوده است. شلیمر معروف در کتاب خود در این باره چنین می نویسد: «زیتون منجیلی سر بسیار عالی است ولی متأسفانه ساکنین این منطقه نمیدانند چگونه از آن استفاده کنند و فقط روغن خیلی بدی از آن میگیرند که قابل خوردن نیست. از این روغن صابونی میپزند که آن هم صابون پستی است!»

زیتون و مصارف درمانی آن

زیتون

از قرنها به این طرف، روغن زیتون برای محافظت پوست استعمال خارجی داشته است و از نظر مصارف داخلی برای اختلالات کبد بویژه سنگ کیسه صفرا، یبوست و انواع قولنج با موفقیت به کار رفته است. روغن این میوه در مقابل مسمومیت های مختلف دوای ضد سم است و همچنین برای معالجهٔ نیش زدگی مار به کار رفته است. در این اواخر، خواص برگهای درختاین میوه را کشف کرده اند که طبق این اکتشاف معلوم شده است برگهای این میوه اثر مفیدی در معالجهٔ دیابت و فشار خوان دارد.

 

 

نسخه های درخت زیتون 

زیتون
معالجهٔ زخم های پوست با روغن این میوه :  این میوه را با نیم لیتر سرکهٔ انگور مخلوط کنید و پنبه ای را در آن فرو کرده و روی زخمهای خود بمالید و آن را پاک کنید و یا زخمهای خود را به این مخوط بشویید. مخلوط روغن این میوه و سرکهٔ انگور خیلی زخمهای پوست را التیام میدهد.

معالجهٔ انواع قولنج با روغن این میوه:وقتی گرفتار قولنج شدید، بین غذاهای اصلی پنجاه تا صد و پنجاه گرم روغن این میوه را با قاشق بخورید.

رفع یبوست با روغن این میوه: اگر مبتلا به یبوست هستید هر روز صبح ناشتا یک یا دو قاشق سوپ خوری روغن زیتون بخورید.

معالجهٔ دیابت با جوشاندهٔ برگ این میوه: برگهای جوان و نورستهٔ درختاین میوه را بچینید و اگر مبتلا به دیابت شدید از آن کمک بگیرید. ده گرم برگ تازهٔ این میوه را تکه تکه کنید و در نیم لیتر آب سرد یک شب تمام بخیسانید و فردای آن شب ظرف محتوای آن را روی آتش بگذارید تا به جوش آید و بعد از روی آتش بردارید و بیست دقیقه دم کنید، بعد آن را صاف کرده و در طی شبانه روز چهار تا پنج استکان از این دم کرده را اگر بخواهید برگ خشک زیتون را مصرف کنید باید بیست گرم برگ خشک زیتون را خرد کرده و در نیم لیتر آب خیس کنید و سپس روی آتش بگذارید تا بجوشد و بعد بیست دقیقه دم کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری