اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

تاثیر کربوهیدارت های رژیم غذایی در دیابت نوع 2

0

دیابت نوع 2 همان دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین یا دیابت بزرگسالان است که معمولا به دلیل نامناسب بودن وعده های غذایی به وجود می آید.در این نوع دیابت سوخت و ساز بدن دچار اشکال می شود و با بالا بودن گلوکز خون در شرایط مقاومت با کمبود انسولین قرار می گیرد.اما در دیابت نوع 1 چنین نیست ، بدن به دلیل تخریب سلول های جزیره ای لوزه المعده با کمبود مطلق انسولین مواجه می شود.در برای این نوع دیابت کنفرانس های بسیاری تشکیل شده است درحالیکه کل کربوهیدرات های غذایی باعث تولید آن می شود.عامل اصلی که در آن نقش دارد کنترل گلیسمی است و روش هایی که برای کاهش کربوهیدارت ها در نظر گرفته بودند مورد حمایت اندکی از متخصصان این این حوزه قرار گرفت.

 

محدودیت کربوهیدرات
doctorteb.ir

 

رژیم های کربوهیدرات در دیابت نوع 2 چیست؟

این روش ها در دیابت نوع 2 میزان مصرف روزانه برای کربوهیدرات را 130 گرم در نظر گرفته شده است در حالیکه اخیرا این نوع رژیم را جایگزینی برای کاهش وزن قرار دادند.به هر حال رژیم های کم چربی برای دیابت بهبود یافته است. رژیم های کربوهیدرات این گونه تعریف می شوند : رژیم گلوکز مستقیم یا بطور غیر مستقیم از طریق انسولین است که یک عامل کنترل اصلی در گلوکوژنز و متابولیسم گلیکوژن و لیپولیز و لیپوژنز می باشد.اما طبق این نظر چربی های غذایی غیر فعال هستند و اثرات چربی در کربوهیدرات ها بالا می باشد.رژیم های کم چربی  برای هر شخصی مناسب نبوده و با توجه به افراد و نوع بیماری هایشان برای این نوع رژیم برنامه ریزی شود.این بحث علاوه بر اینکه بر دیابت نوع دو تاکید می کند احتمالا در دیابت نوع یک هم کاربرد دارد.

 

مزایای رژیم محدودیت کربوهیدرات نسبت به رژیم کم چربی

1- محدودیت کربوهیدرات کنترل چربی را بهتر می کند . هدف از این محدودیت نوسنات انسولین می باشد.

2- رژیم غذایی محدودیت کربوهیدرات هم برای کاهش وزن و هم برای رژیم کم چربی مناسب می باشد.

3- محدودیت کربوهیدرات باعث بهبود ویژگی های سنددروم متابولیک می شود.

4- اثرات محدودیت کربوهیدرات نیاز به کاهش وزن ندارد.

 

تزریق انسولین
doctorteb.ir

محدودیت کربوهیدارت یک روش منطقی برای کنترل چربی و متابولیک می باشد.علاوه براین با کاهش وزن و ریسک بیماری قلبی به کاهش این موانع و پذیرش محدودیت کربوهیدرات کمک می کند و برای درمان دیابت نوع 2 الویت دارد.در آخر محدود کردن کربوهیدرات ها رژیم مناسبی برای بهبود سندروم متابولیک و مهمتر از آن برای پیشگیری از دیابت می باشد.

این محدودیت کربوهیدرات ها باعث کنترل قند شده و هدف اولیه رژیم درمانی است.یک تاثیر جالب دیگر از کاهش دادن میزان کربوهیدارت ها در رژیم های غذایی ، کاهش یا حذف دارو می باشد.طی یک سری آزمایشات انجام شده در یک نمونه 21 نفری 17 نفرداروی دیابت را بصورت ناپیوسته بر مبنای محدودیت کربوهیدارت ارائه کردند.

همچنین رژیم با میزان کربوهیدرات کم دست کم برای کاهش وزن بصورت رژیم کم چرب مناسب است.بطور کلی رژیم های کربوهیدرات از رژیم های کم چربی برای کاهش وزن افراد سالم و بیماران دیابتی بهتر عمل می کند.

یکی دیگر از دلایل مفید بودن محدودیت کربوهیدرات ،کاهش میزان مصرف فروتکوز است که نیمی از شیرینی معمولی را تشکیل می دهد.مصرف در فروتکوز در دیابت نوع 2 مشاهده شده و باعث افزایش فشار خون در لیپوژنز و مقاومت در برابر انسولین می شود.

 

منبع :doctorteb.ir

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری