اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

درمان سوختگی با بهره از گیاهان طبیعی

0

اسم سوختگی در ذهن برخی از افراد ما را یاد یک درد در کودکی یا هنگام آشپزی می اندازد که دچار سوختگی شده ایم. معمولا هم از چندین پماد برای درمان سوختگی خود استفاده کرده ایم و ممکن است جای برخی از سوختگی ها هم مانده باشد .در این مطلب از سایت دکتر طب یرای شما از روش های ساده و طبیعی درمان سوختگی صحبت می کنیم.

 

درمان سوختگی به روش طبیعی

درمان های گیاهی متعددی وجود دارد که سوزش را تسکین داده و بهبود را تسریع می کنند. سوختگی ها را براساس شدت آنها به سه درجه تقسیم می کنند. سوختگی درجهٔ یگ فقط برای نامه لایهٔ پوست را گرفتار می کند. مثلاً یک آفتاب سوختگی معمولی سوختگی درجهٔ یک است.وقتی سوختگی ایجاد تاول کند، آسیب به سطوح زیرین پوست رسیده و سوختگی بسیار دردناک درجهٔ دو روی می دهد.

درمان سوختگی

بدترین نوع سوختگی، یا سوختگی درجهٔ سه، درد ندارد، چون آسیب دیدگی چنان عمیق است که اعصاب منتقل کنندهٔ علائم درد به مغز را هم تخریب کرده است. سوختگی درجهٔ سه یک مورد فوریت است و تقریباً همیشه نیازمند مراقبت پزشکی و اغلب بستری شدن در بیمارستان است. و هر سوختگی درجهٔ دو که بیش از یک چهارم سطح بدن رادربرگیرد هم نیازمند مراقبت پزشکی است.

 

 

درمان سوختگی با آلوئه ورا را فراموش نکنید

درمان سوختگی

آلوئه ورا یا صبر زرد از دوران های باستان برای درمان سوختگی کاربرد داشته است. ولی این درمان فقط از روی خرافات نبوده است. بررسی های مختلف نشان داده اند که ژل خارج شده از لبهٔ برش های برگ آبدار چرم مانند آن انواع سوختگی ها، را التیام می بخشد. رو تایلر، استاد گیاهان پرتودرمانی سر دوستم، دکتر وا دارویی دانشگاه پوردیو، نتایج مطالعات سوختگی ها، زخمها، و گزیدگی ها را  نشان داده است.دانشمندان هنوز چگونگی تأثیر صبر زرد در تسریع التیام سوختگی را به درستی نمیدانند، ولی ظاهراً چندین اثر مفید دارد.

یک بررسی نشان داد که صبر زرد میزان خون بافت ناحیهٔ سوختگی را افزایش میدهد، که به این ترتیب، مواد ترمیم کنندهٔ بیشتری به آنجا میرسد.صبر زرد آنزیمهای کربوکسی پپتیداز و برادیکینیناز هم دارد که درد را تسکین داده، التهاب را کم کرده، و قرمزی و تورم بافت را کاهش میدهند. به علاوه، ژل صبر زرد خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی هم دارد، که مانع عفونی شدن محل سوختگی می گردد.

جای صبر زرد در آشپزخانه ها است، یعنی همان جایی که بیشتر سوختگیهای خانگی روی می دهد. این گیاه انتخاب اصلی  برای درمان سوختگی است.  امروزه طرفداران گیاه داروها در مورد اثر صبر زرد متقاعد شده اند، و در این مورد هم از یزهای اقتصادی برای کارخانه های دارویی وجود ندارد تا آن را قبول کنند، چون هر کسی می تواند آن را پرورش داده و پولی نصیب کارخانه ها هم نمی شود.

 

 

درمان سوختگی با اکیناسه را امتحان کنید

درمان سوختگی

بیشتر افراد آشنا با گیاه داروها میدانند که اکیناسه دستگاه ایمنی بدن را تحریک می کند. اگر کسی دچار سوختگی شود، یکی دو قاشق مرباخوری تنتور اکیناسه بخورد. (گرچه اکیناسه ممکن است زبان را موقتاً دچار سوزش یا بی حسی کند، ولی این خطری ندارد.) یکی از نگرانی های عمده در مورد سوختگی عفونی شدن آن است، و دستگاه ایمنی تقویت شده امکان بروز عفونت را کمتر می کند.  چند قطره هم مستقیماً روی محل سوختگی بریزید. کمتر کسی میداند که اکیناسه یک گندزدا هم هست و از بروز عفونت در محل سوختگی جلوگیری میکند.

 

 

درمان سوختگی با سیر و پیاز موثر است

درمان سوختگی

این گیاهان و گیاهان نزدیک خانوادهٔ آنها را (پیاز کوهی، تره فرنگی) از افریقا تا اروپا و امریکا مستقیماً روی ناحیهٔ سوختگی می گذاشتند. این ها بدون شک دارای خواص گندزدایی هستند. برای مصرف هر یک از آنها در سوختگی، فقط آن را خرد کرده و پس از خیساندن به صورت خمیر روی محلی سوختگی بمالید.

 

درمان سوختگی با اسطو خودوس یک راهکار هوشمندانه

درمان سوختگی

در طی دههٔ ۱۹۲۰، شیمیدان مشهور فرانسوی، رنه موریس گاتفوسه، به طور اتفاقی دستش را در آزمایشگاه سوزاند، و آن را در نزدیک ترین مایع دم دست فرو برد، که روغن اسطو خودوسی بود. درد به سرعت فروکش کرد و سوختگی، بدون برجای گذاشتن جوشگاه، التیام یافت. شاید چنین حادثهای منجر به پیدایش عطر درمانی شده باشد، که در آن روغن اسانس گیاهان مختلف را برای درمان به کار می گیرند. روغن اسانس گیاه های دیگر، مثل بابونه، اوکالیپتوس، شمعدانی، پیاز، نعناع فلفلی، اکلیل کوهی، و مریم گلی هم به عنوان داروهای درمان سوختگی معرفی شدهاند. ولی عطر درمانگرهایی که من می شناسم، روغن اسطو خودوس را ترجیح میدهند. به فکر گذاشتن شیشه ای از روغن اسطو خودوس در کنار گلدان صبر زرد در پشت پنجرهٔ آشپزخانه باشید. (فراموش نکنید که هیچگاه نباید روغن اسانس گیاهان را خورد، چون حتی مقدار کم آنها می تواند سمی باشد.)

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری