اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

تمرین های تنفسی مفید برای سلامت بدن

0

تمرین های تنفسی برای افزایش ظرفیت تنفسی بسیار مفیدند و بعلاوه شخص را عادت می دهند که همواره عمیق و صحیح تنفس کند و در نتیجه اکسیژن بیشتری که برای سوخت و ساز مواد لازم است به بدن برسد.شما می توانید با انجام تمرین های تنفسی مختلفی که در این مطلب از مجله پزشکی دکتر طب برایتان گفته ایم به بهبود وضعیت تنفسی خود کمک کنید.

 تمرین های تنفسی

دستورالعمل تمرین های تنفسی به شرح زیر است

هریک از تمرینهای مختلفی را که ذیلا شرح می دهیم باید شش تا هشت بار، برحسب میزان تحمل و فرصتی که دارید، تکرار کنید

 تمرین 1)

شانه های خود را چند بار به تندی با حرکات جداگانه به جلو و سپس به عقب ببرید. هر بار که شانه ها را به جلو می برید نفس عمیق بکشید و چون به عقب می برید بملایمت عمل بازدم را انجام دهید. سپس برعکس عمل کنید، یعنی موقعی که شانه ها را به عقب می برید عمل دم را انجام دهید و بدین ترتیب حرکت را عوض کنید و ابتدا شانه ها را به عقب و سپس به جلو حرکت دهید.

 

تمرین 2)

راست بایستید، بازوها به پهلو، نفس بکشید و بازوها را به جلو و بالا ببرید در حالی که کف دست ها در بالای سر یکدیگر را لمس کنند. در همین حال هر قدر ممکن است روی شست پاهای خود بلند شوید. سپس نفس را بیرون دهید، شست پاها را پایین آورید و دست ها را دایره وار از طرفین به پایین ببرید به طوری که دستها با ران تماس پیدا کنند.

 

تمرین 3)

تمرین های تنفسی

راست بایستید. دست ها به چهار بند آهسته و عمیق نفس بکشید و شانه ها را تا حد ممکن بالا ببرید و سپس با یک حرکت تند آنها را هرقدر که ممکن است به پایین بیندازید و بگذارید نفس بتدریج از ریه ها خارج شود

 

تمرین 4)

راست بایستید، دستها بر روی شانه ها، نفس بکشید و آرنجها را از طرفین بالا ببرید. نفس را بیرون دهید و آرنجها را پایین آورید به طوری که بشدت به پهلوها بخورند

تمرین 5)

نفس را عمیقاً به داخل ببرید و در حالی که با کف دست به سینه می زنید نفس را به آهستگی بیرون دهید. این تمرین طوری انجام گیرد که کف دستها تمامی سطح سینه را بپوشانند.

 

تمرین ۹)

تمرین های تنفسی

برای تحریک عضله دیافراگم، روی کف اتاق یا روی تشک دراز بکشید. چیزی زیر سر خود نگذارید، تمام عضلات بدن را شل نگاه دارید و سپس نفس عمیق بکشید و فقط از دیافراگم استفاده کنید به طوری که دیواره شکم بلافاصله در زیر دنده ها بلند شود بدون آنکه سینه یا قسمت پایین شکم بالا بیاید. به مدت چهار ثانیه عمل دم و دو برابر این مدت بازدم انجام دهید.

 

تمرین ۷)

هرچه ممکن است در بیشتر ساعات روز، بخصوص مواقعی که در هوای آزاد به پیاده روی می پردازید سعی کنید ریه های خود را از هوا پر کنید.

 

طرز صحیح تنفس بدین طریق است:

همیشه هوا را تا آنجا که ممکن است از راه بینی بگیرید تا بدین ترتیب ابتدا هوا در ته ریه ها (ناحیه شکم) پخش شود و سپس به سمت سینه و بالا برود. بعد هرچه بیشتر هوا را وارد ریه ها کنید و آن را لحظه ای نگاه دارید، سپس تمامی هوا را بیرون دهید. این تمرین را تا احساس کمترین خستگی تکرار کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری