اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

ویتامین ها و نقش آن بر بدن انسان

0

ویتامین ها،در این مقاله از سایت دکتر طب قصد داریم مختصری از علل نامگذاری ویتامین ، تاثیراتشان بر بدن و انواع و دسته بندی آنها مطلبی را به اشتراک بگذاریم.برای اولین بار دانشمندی به نام فانک از دانه برنج به ماده بلور مانندی رسید و توانست بیماری بری بری را با آن درمان کند، و چون از ماده Amine تشکیل شده بود آن را ویتامین نامید.به مرور با مطالعات و تحیقات بیشتر در این حوزه انواع مختلفی از ویتامین ها در منابع غذایی کشف شد و در نهایت آن را به دو دسته ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی دسته بندی کردند.

ویتامین ها مانند هزاران ماده شیمیایی دیگر در اعمال حیاتی بدن موثر و خواص ویژه دارند.کمبود یا مصرف بیش از حد آنها می تواند مشکلاتی جدی را به وجود آورد.ویتامین ها در بدن ساخته نشده بلکه از طریق مواد غذایی از جمله میوه و سبزیجات تازه یافت میشود.

 

ویتامین ها
تاثیر ویتامین بر بدن

ویژگی ویتامین ها

 1. به دلیل اینکه بدن سازنده آنها نیست پس این مواد باید به طور مداوم به شکل ویتامین و یا ترکیبات پیش ساز ویتامینها از راه مواد غذایی به بدن برسند.
 2. روزانه بدن باید مقدار مورد نیاز خود را دریافت کند زیرا بدون آنها تولید انرژی ناممکن است.
 3. از ترکیبات سازنده سلولهای بدن نیستند و عمل سازندگی را به عهده ندارند.
 4. برای انجام واکنش های سوخت و سازی سلول های بدن و رشد طبیعی آنها ضروری اند و فقدان آنها در برنامه غذایی و یا اختلال در روند جذب آنها موجب پیدایش آشفتگی های سوخت و سازی و بروز بیماریهای خاص می شود.

مقادیر مورد نیاز ویتامین در روز

ویتامین نیاز روزانه
A

تیامین

رایبوفلاوین

اسید اسکوربیک

D

E

K

اسید فولیک

12B

پیریدوکسین

اسید پانتوتنیک

5000 واحد

5/1 میلی گرم

8/1 میلی گرم

45 میلی گرم

400 میلی گرم

15 واحد

5/1-1 میلی گرم

4/0میلی گرم

3 میکروگرم

2 میلی گرم

معلوم نشده

ذخیره ویتامین ها در بدن

مقداری از ویتامین ها بصورت جزیی در سلول ها ذخیره شده و برخی نیز به مقدار زیادی در کبد ذخیره می شوند. مثلاً، مقدار ویتامین A انباشته در کبد، ممکن است، بدون مصرف مجدد، تا شش ماه کافی هست و یا مقدار ویتامین D انباشته در کبد به مدت یک تا دو ماه کفایت می کند. ذخیره ویتامین K و بیشتر ویتامینهای محلول در آب نسبتاً جزیی می باشد. این موضوع به ویژه در مورد ویتامینهای گروه B دیده شده است، زیرا نشانه های بیماری های کمبود ویتامین B در ظرف چند روز برزو می کنند. نشانه های کمبود ویتامین C نیز بعد از چند هفته نمایان میشود.

ویتامین
تاثیر ویتامین ها بر بدن

نقش ویتامین ها در بدن

 1. رشد
 2. بارداری
 3. حافظ سلامتی بدن است.
 4. برای آزادسازی انرژی و سوخت و ساز ذخایر انرژی بدون سوخت و ساز اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب و مواد معدنی در بدن مناسب است.
 5. باعث فعالیت طبیعی دستگاه گوارشی و اشتهای مناسب به خوراکی ها می شود.
 6. تاثیر بسیاری در رفتارهای منطقی عصبی و روانی دارد.
 7. سلامتی بافت ها را تضمین و در برابر انواع عفونت ها و بیماری ها مقاومت می کند.

باید توجه داشت که کمبود مصرف آنها به علت کاهش در غذا یا افزایش نیاز به آنها در دوران بارداری، شیردهی، رشد، فعالیت ورزشی شدید و آسیب دیدگی و یا بر اثر اختلال در فعالیت بافت یا اندام های بدن به وجود می آید و اختلال در فالیت بافت می تواند مانع جذب ویتامین غذا شود.

 

منبع : doctorteb.ir

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری