اخبار پزشکی و دنیای طب و سلامت روانشناسی تغذیه

جامعه سالم و اسلامی=خانواده سالم

0

جامعه را اسلامی و سالم کنید تا خانواده ها سالم شوند

در سایت دکتر طب و در مقاله زیر شما میتوانید بیابید که جامع سالم و اسلامی چه تاثیرات مهمی در خانواده ها دارد

بی تردید در جوامع اسلامی خانواده خود را به عنوان یک سازمان فناناپذیر معرفی کرده است. به گونه ای که این سازمان کوچک در مقابل فشارهای زندگی فوق العاده مقاوم و سرسخت می باشد. هر انسانی در کنار پدر و مادر و سایر افراد خانواده رشد می کند و بزرگ می شود. او دارای یک سری استعداد ذاتی است که از پدر و مادر خود به ارث برده است سپس تحت تأثیر عوامل مختلف محیطی تربیت می شود. به بیان دیگر مجموعه ظرفیتها و توانایی ها به همراه تأثیرات تربیتی کسب شده از محیط، شخصیت هر فردی را می سازد. با دقت در این امر این نتیجه حاصل می آید که در شکل گیری شخصیت و تربیت هر فردی، خانواده اولین و بزرگترین نقش را ایفا می نماید. اصولاً همه خانواده ها در هفت حوزه مشخص مسؤول می باشند.

۱ـ حیطه اقتصادی (کسب درآمد، دخل و خرج و …)؛

۲ـ حیطه تدبیر منزل و مراقبتهای بهداشتی (تهیه غذا، پوشاک، امنیت، …)؛

۳ـ حیطه اوقات فراغت؛

۴ـ حیطه هویت شخصی (کمک به فرزندان تا احساس تعلق خاطر نمایند)؛

۵ـ حیطه عاطفی (نشان دادن محبت، همراهی و ابراز عواطف)؛

۶ـ حیطه اجتماعی (کمک به فرزندان تا روابط میان گروهی و مهارتهای اجتماعی را یاد بگیرند)؛

۷ـ حیطه تحصیلی و شغلی (سرپرستی فرزندان در انجام دادن وظایف تحصیلی و کمک به آنان در انتخاب و یافتن شغل)؛

برای رسیدن به این اهداف، هر خانواده ای باید:

۱ـ درآمدی داشته باشد؛

۲ـ از اعضای خود نگهداری و مراقبت نماید؛

۳ـ به یکدیگر مهر و محبت و علاقه نشان دهد؛

۴ـ تلاش کند تا فرزندان اجتماعی شده و از مواهب تحصیل بهره مند شوند.

در این میان ویژگیهای رفتاری والدین، مذهب و طرز فکر، سطح ایمان، آداب و رسوم، تعصبات، سطح اندیشه و فرهنگ در تربیت فرزندان کاملاً نافذ است. نقش و نفوذ مادر در تربیت فرزندان به لحاظ وراثت و تأثیرگذاری، بی تردید مهم تر از دیگر اعضای خانواده می باشد. مادران چه در دوران بارداری و چه در دوران شیرخوارگی طفل خود، صفات متعددی را به نوزاد منتقل می نمایند. سپس کودک تا مدتها در دامان و آغوش مادر است و در کنار او و به دنبالش در خواب و حرکت می باشد. این مادر است که درس نیکی و بدی را به کودک می آموزد. با اینکه در تربیت فرزند، نقش پدر بعد از مادر قرار دارد با این وجود پدر نیز دارای تأثیرات وراثتی و محیطی در کودک می باشد. از نقطه نظر وراثتی پدر منتقل کننده صفات و ویژگیهای خود و اجدادش و در جنبه محیطی منتقل کننده خلق و خو، طرز برخوردها، آداب و اخلاق، دانش و … می باشد.

نیروی پرقدرتی که باعث خواهد شد یک دختر یا پسر با جامعه و خانواده سازگار شود، وجود مادری است که از ازدواج خود راضی و شجاعت و اعتماد به نفس دارد و پدری که حامی خانواده است و امنیت مالی، اعتقاد به ارزشها و … را برای خانواده خود به ارمغان می آورد. البته باید توجه داشت اگر در خانواده ای برادر و خواهر ارشد باشد، آنان در رفتار کوچکترها اثر خواهند گذاشت. آنان گاهی در قبال خردسالان نقش پدری یا مادری را ایفا می نمایند که این امر خود سبب دوگانگی در انضباط طفل شده و در مواردی ممکن است حتی موجب سقوط و لغزش وی گردند چرا که فرزندان بالغ و نوجوان در صورت انحراف اخلاقی خواسته های خود را در باره دیگر خواهران و برادران اعمال می نمایند.

در این میان لازم است به خود فرد نیز اشاره ای داشته باشیم. هر کودکی در آغاز حیاتش صرفا تحت تأثیر عوامل زیستی، محیطی، دوستان و همبازی هایش می باشد و آنچه را که برایش در نظر گرفته اند و پیش بینی کرده اند، مورد رعایت و عمل و اجرا قرار می دهد اما این وضعیت همیشگی و به همان صورت اولیه باقی نمی ماند. در مراحلی از حیات، به ویژه از مرحله ای که بچه وارد سن تمیز و تشخیص می شود و می تواند به حسن و قبح اشیا و رفتار و افکار پی ببرد، خود در سازندگی و تربیتش دخیل می شود و این بستگی به خود وی دارد که چقدر در این امر کوشا و موفق بشود و به زودی خیر و صلاح می تواند توسط آنان در جامعه رشد یابد و یا بر عکس مفاسد و کج رویها از طریق آنان در اجتماع پدیدار گردد و بدین گونه است که محیط زندگی اجتماعی می تواند پاک باشد یا بر عکس آلوده. می تواند توأم با فضیلت باشد و یا بر عکس توأم با رذالت. تربیت پدر، مادر، خواهر و برادر و خود فرد است که به عنوان عناصر اصلی و مربی می تواند افراد و یک جامعه را به سوی فلاح و رستگاری رهنمون سازد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید بک لینک خرید رپورتاژ نرم افزار مطب نرم افزار مطب نرم افزار رستوران نرم افزار انبارداری