شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با تغذیه

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آموزش ساخت مربای هویج اموزش مربای هویج بیماری تغذیه خاصیت سیب خواص خوردن سیب خواص سیب خواص سیب ترش خواص سیب درختی خواص گوجه خواص گوجه فرنگی خواص گوجه فرنگی برای پوست درمان سرماخوردگی درمان سرما خوردگی درمان سرماخوردگی با گیاهان دارویی راه درمان سرماخوردگی راههای درمان سرماخوردگی طرز تهیه مربای هویج طرز تهیه مربای هویج زیبا طرز ساخت مربای هویج فایده سیب فواید خوردن سیب فواید خوردن سیب ناشتا فواید سیب فواید سیب درختی فواید گوجه فواید گوجه فرنگی مربای هویج مربای هویج به شکل گل رز پیشگیری از سرماخوردگی

۱۰ خواص گوجه فرنگی برای سلامت ما

خانه » تغذیه » ۱۰ خواص گوجه فرنگی برای سلامت ما

گوجه فرنگی ضد سرطان است و کالری خیلی کمی دارد . پس اگر قصد کاهش وزن دارید از گوجه فرنگی استفاده کنید . همچنین گوجه فرنگی از مشکلات قلبی جلوگیری می کند .

 خواص گوجه فرنگی برای سلامتی ما و درمان بیماریها بی نظیر است . گوجه فرنگی ضد سرطان است و کالری خیلی کمی دارد . پس اگر قصد کاهش وزن دارید از گوجه فرنگی استفاده کنید . همچنین گوجه فرنگی از مشکلات قلبی جلوگیری می کند .

خواص گوجه فرنکی و فواید گوجه فرنگی چیست ؟

۱- به گزارش دانشگاه مونترآل از خواص گوجه فرنگی اینست که رژیم‌های غذایی سرشار از گوجه‌فرنگی، احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده را کاهش میدهد.  لیکوپن موجود در گوجه فرنگی باعث می شود که تا ۳۱ درصد احتمال سرطان لوزالمعده  در میان آقایان با بالاترین و پایین‌ترین مقدار مصرف این کارتینوئید، کاهش یابد.

۲-  از خواص گوجه فرنگی اینست که گوجه‌فرنگی دارای ۳ آنتی اکسیدان بسیار مهم به نام های بتاکاروتیئن (که فعالیت ویتامین A را در بدن دارد)، ویتامین E، و ویتامین C می باشد .

۳- با مصرف گوجه فرنگی غلظت لیکوپن شیر در مادران شیرده افزایش می‌یابد. خوردن گوجه‌فرنگی تازه مخصوصا پخته و حتی سس گوجه فرنگی به این امر کمک زیادی میکند .

۴- جالب است بدانید که برش های گوجه‌فرنگی حاوی مقدار زیادی کارتینوئید هستند. جذب کارتینوئید توسط سلول‌های روده انسان در گوجه های با پوست بهتر است.

۵-  یکی دیگر از خواص گوجه فرنگی وجود پتاسیم فراوان در ان است . یک لیوان آب گوجه‌فرنگی حاوی ۵۴۳ میلی‌گرم پتاسیم بوده و ½ فنجان سس گوجه‌فرنگی حاوی ۴۵۴ میلی‌گرم  پتاسیم می باشد. پتاسیم و ویتامین C موجود در گوجه فرنگی برای پوست مفید است و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند.

۶-  طبق بررسی های بدست امده توسط متخصصین تغذیه وقتی گوجه‌فرنگی همراه با سایر چربی‌های مفید مثل آوکادو یا روغن زیتون، مصرف شود، جذب کارتینوئیدهای گیاشیمیایی در گوجه‌فرنگی، ۲ تا ۱۵ مرتبه بیشتر خواهد شد .

۷-  رژیم لاغری مدیترانه ای سرشار از گوجه فرنگی است . گوجه فرنگی برای لاغری بسیار مفید است . هم کالری کمی دارد و هم شما را سیر میکند . حتی به جای میوه میتوانید از گوجه فرنگی استفاده کنید . در بسیاری از غذاهای مدیترانه‌ای از گوجه‌فرنگی یا سس آن استفاده می‌شود. گوجه فرنگی خطر ابتلا به مشکلات قلبی و سرطان را کاهش میدهد .

۸- از مهمترین خواص گوجه فرنگی اینست که گوجه‌فرنگی حاوی هر چهار کارتینوئید می‌باشد یعنی کارتینوئید آلفا و بتا، لوتئین، و لیکوپن. هریک از این کارتینوئیدها خواص خاص خود را دارند اما در کنار یکدیگر فوایدشان چند برابر خواهد شد .

۹-  به گزارش سایت پزشکی دکتر طب ، گوجه‌فرنگی حاوی مقدار بسیار زیادی لیکوپن است که گفته میشود بالاترین فعالیت آنتی‌اکسیدانه را در بین کارتینوئیدها داراست.

۱۰-   در یک تحقیق مشخص شد که در موش‌های صحرائی که به آنها گوجه‌فرنگی و کلم بروکلی داده شده بود، نسبت به موش‌هایی که به آنها لیکوپن بعنوان یک مکمل غذایی داده شده بود یا گوجه‌فرنگی و کلم بروکلی جداگانه به آنها داده شده بود، تومورهای پروستات بسیار کندتر رشد می‌کند. بنابراین گوجه‌فرنگی و بروکلی در کنار هم بسیار سودمند است و موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات خواهد شد.

 


# # # # #

مطالب پیشنهادی

طرز تهیه شله زرد نذری خوشمزه برای محرم

تغذیه بارداری در سه ماهه اول

تغذیه بارداری در سه ماهه اول چگونه است ؟

غذای سرخ شده سالم وجود دارد؟

مصرف ماهی و افسردگی-بیوطب

افسردگی با جیوه موجود در بدن آبزیان رابطه دارد

پربازدید های تغذیه

نظرات شما